Nagovor predsednice

Dobrodošli na spletni strani Mažoretne in twirling zveze Slovenije!

Spoštovani obiskovalke in obiskovalci naše nove spletne strani, dovolite, da vam na kratko predstavim našo zvezo.
MTZS je 2011 praznovala 10.letnico delovanja s slavnostno skupščino  in podelitvijo priznanj ustanoviteljem in aktivnim članom ter podpornikom zveze. Težko je verjeti, vendar je res minilo že več kot 10.let odkar smo v Radečah, 9. maja 2001, društva iz Cerknice, Horjula, Logatca, Laškega, Radeč, Trebnjega in Trbovelj, na ustanovni skupščini uresničili, kar smo razmišljali le nekaj mesecev pred tem, ustanovili smo novo zvezo.

Z veseljem in zadovoljstvom se spominjamo vsakega leta posebej, vsakega skupnega dogodka, sestanka, tekmovanja, od ustanovitve »naše zveze« dalje. Vsakič se je prijetno sestati, srečati s prijatelji in prijateljicami, pa čeprav tudi tekmujemo med seboj. Vedno so srečanja pristna, vesela, ker nas druži skupno veselje do vrtenja palice, do plesa in ker smo postali dobri prijatelji! S ponosom se lahko ozremo na skupno prehojeno pot, na razvoj zveze in na dosežke naših tekmovalk in tekmovalcev v tem času!

Vsako leto nas je več, vsako leto v svoje vrste sprejmemo nove članice in člane. Prvo leto nas je bilo 7 društev sedaj z nami sodeluje 34 klubov, društev in skupin, člani so tudi posamezniki, ki so sodniki n trenerji.

Letos je tako za mažoretno dejavnost kot za baton twirling šport v Sloveniji spet prelomno in bo zapisano v zgodovino!

Mažorete so na Evropskem prvenstvu ponovile in še povečale uspešnost  Slovenije, saj sta junior skupina Radeče in senior skupina Laško osvojili 2. mesto in s tem dvakrat srebro za slovenske mažoretne skupine.

Skoraj neverjeten je bil tudi dosežek slovenskih twirleric na 31. svetovnem prvenstvu v baton twirlingu, tudi v Franciji letos, saj so priborile  Sloveniji skupno 7. mesto na svetu! Par junior 4. in skupina 6. mesto na svetu v twirlingu, 12. mesto junior ženske in 16. ter 26. mesto senior ženske,  je  za  MTZS potrditev in nagrada za trdo in strokovno delo v twirlingu.

In s čim se torej ukvarjamo v naši zvezi?

Mažoretna dejavnost obsega klasično parado ob glasbi godbe ali posneti glasbi in slikovito figurativo s plesom na primerno glasbo ob vrtenju palice, ali uporabi pom-pom-ov, zastav ali podobno.

Mažorete so dekleta v značilnih uniformah, navadno tudi v škornjih in klobučkih, po katerih jih prepoznamo in po njih ločimo društva ali skupine med seboj. S svojimi slikovitimi nastopi popestrijo marsikatero prireditev, najlepše jih je občudovati v paradi ob množičnih prireditvah. V naši zvezi skupin, solo in pari mažoret tekmujejo tudi na državnem prvenstvu in se uspešno udeležujejo evropskih mažoretnih prvenstev.

Že od leta 2000 se naša društva redno udeležujejo Evropskih mažoretnih prvenstev, kjer se vedno dobro uvrstijo. Tako so mažorete tekmovale že na Češkem, V Angliji, na Poljskem, Hrvaškem, Slovaškem,  v Romuniji,  Italiji ter Črni Gori in v Franciji.

Letos so slovenske mažorete prvič v zgodovini dosegle kar 2-krat srebro za skupine na Evropskem mažoretnem prvenstvu v Franciji.

Na evropskih mažoretnih prvenstvih je prvo medaljo za Slovenijo priborila solo mažoreta iz Radeč, Laura  Kalšek, v Romuniji v Cluj Napoca, že  15. septembra 2008 leta.

Leta 2009 so  naše mažorete osvojile 1 zlato in 3 srebrne medalje v solo in parih mažoret.  Zlato Kristina Ilić in srebro Sara Pečkaj; LOgatec, sta osvojili v senior solo,  srebro  v junior solo  Ajda Železnik, srebro je osvojil tudi  junior  par– Sara Vrhovec in Ajda Železnik iz Horjula.  

Vse skupine mažoret se v klasični paradi in figurativi uvrščajo  med najboljših  deset v težki mednarodni konkurenci. Čestitke zaslužijo za dobre uvrstitve leta 2009 senior skupina Laško za doseženo 4. mesto, kadetinje iz Logatca in juniorke iz Radeč za doseženi 5. mesti,  ter juniorke in seniorke iz Trebnjega za doseženi 6. mesti.

Leta 2010 so zlato medaljo  domov prinesle za Slovenijo- juniorka Sara Potisek  ter junior par Nika Klanšek in Nastja Simončič iz Radeč.  Ponovno je zlato osvojila  tudi Kristina Ilić iz Logatca v kategoriji solo senior.

Leta 2011:dvakrat zlata  medalja: par junior, Radovljica in Sara Pečkaj, Logatec za solo senior, srebrno medaljo je osvojila v  solo senior Kritina Ilić, Logatec; dvakrat tretje mesto za Slovenijo  in bron so osvojile  Alja Smolčič, Radovljica  v  junior solo ter par senior Laško.

Leta 2012: Prvič v zgodovini medalje tudi za slovenske  skupine mažoret!

SKUPINE MAŽORET: JUNIOR Radeče in SENIOR Laško, SREBRO

 SOLO MAŽORETE JUNIOR: Zlato in srebro, Radeče; Bron, Lenart

SOLO MAŽORETE SENIOR: Bron, Logatec

PARI MAŽORET: Bron, Laško

Baton twirling šport združuje znanje baletnih tehnik, gimnastike in plesa z izvajanjem zahtevnih predpisanih  elementov s posebno palico, visoke mete in rolanje na različnih delih telesa , v solo, parih ali skupinah na različno izbrano glasbo. V tem športu tekmujejo dekleta in fantje v športnih dresih in kostumih ter primernih plesnih copatih na parketu v športnih dvoranah, po sistemu tekmovanj od regionalnega do svetovnega nivoja. MTZS  tekovalci se v imenu Slovenije udeležujejo svetovnih in  evropskih prvenstev ter pokalnih prvenstev Svetovne zveze twirlinga (W.B.T.F. in WDSF ). Prve medalje na svetovnem nivoju smo za Slovenijo  osvojili v  twirlingu že leta 2006 v Rimu, ko je  skupina iz Logatca na 2. International Cup v kategoriji »group B« osvojila bron.

Prvič smo tekmovali na svetovnem nivoju leta 2005 v Minnesotti, ZDA. Prve točke na  Svetovnem prvenstvu twirlinga  so naše tekmovalke dosegle že leta 2006 in  leta 2008, leta 2012 pa Slovenijo povzpele na 7. mesto na svetu!

Leta 2006 prve točke na svetu za Slovenijo z 9. mestom para v Rim in ponovno  leta 2008, ko sta se v »paru junior« Andreja Rijavec in Živa Kovač, uvrstili v finale 29. Svetovnega prvenstva na Irskem. Dekleti sta osvojili šesto mesto, kar je do letos veljal za najboljši rezultat Slovenije na svetovnih prvenstvih. Na istem prvenstvu se je Živa Kovač uvrstila med polfinalistke v kategoriji »freestyle junior«. V konkurenci najboljših iz vsega sveta je dosegla odlično 16. mesto.

Največji in mednarodno daleč najodmevnejši pa je bil uspeh, ki so ga slovenske tekmovalke dosegle leta 2009 na 5. svetovnem pokalu WBTF, ki je potekal v Sydneyju v Avstraliji. Tekmovalke so osvojile štiri zlate in eno srebrno medaljo, in sicer kar dve zlati medalji je osvojila Živa Kovač (v A short programu in A Freestyle programu, oboje med seniorji) ter po eno zlato medaljo Barbara Berginc v solo z dvema palicama med odraslimi in Sara Pečkaj (v B short  senior). Srebrno medaljo v A solo senior programu je prav tako osvojila Živa Kovač.

Leta 2011  je slovenska reprezentanca MTZS  dosegla izjemne rezultate:

Osvojili smo kar dvakrat drugo mesto, dvakrat odlično peto mesto, enkrat sedmo in dvakrat deveto ter trikrat deseto mesto posameznic ter odlično 8 mesto skupine !
Leta 2012 spet zgodovinski uspeh, Slovenija v skupni uvrstitvi 7. na svetu! Junior par  je dosegel 4. mesto, skupina 6. mesto, junior FreeStyle 12.mesto, senior FreeStyle 16. in 26. mesto.

Izobražujemo trenerke in sodnike
Naše mažorete in športnike baton twirlinga trenirajo strokovno usposobljene trenerke twirlinga in klasične mažoretne dejavnosti. Na vsakoletnih obveznih seminarjih smo izšolali že proko 20 nacionalnih sodnikov za Basic Strut in  mažoretno dejavnost, od teh ima 6 sodnic tudi mednarodno licenco. Tudi za sojenje twirling športa se šola več naših sodnikov in sodnic, opravili smo že izpite I. , II. stopnje in III. stopnje ter lahko sodimo na državnem in regionalnem nivoju.

Ponosni smo, da imamo v svojih vrstah od leta 2008 tudi dve mednarodni sodnici twirlinga s certifikatom Svetovne zveze twirlinga, Barbaro Čuk iz Logatca in Anito Omerzu iz Lenarta, ki že imata izkušnje s sojenjem na svetovnem nivoju.

V februarju 2009 smo v Sloveniji organizirali tudi prvi mednarodni seminar za sodnike WBTF z izpiti, kjer je sodelovalo 16 udeležencev. Seminar je vodila predsednika sodnikov WBTF Jackie Stewart iz ZDA.

Najbolj zanimivi in obiskani so seminarji, Tabori MTZS na Rogli, kjer se že vrsto leto zbiramo, se imamo »fajn«in se veliko novega naučimo. O tem smo pisali, dokler nismo imeli spletne strani, tudi v našem »časopisku«, ki se je rodil prav na Rogli. Poimenovali smo ga »Izpod palice«.

ZADNJA NOVICA: Leta 2011 se je usposobila in opravljala izpite prva generacija vaditeljev twirlinga in vaditeljic mažoret. Med njimi jih je pet opravilo tudi že splošni izpit na Fakulteti za šport.

Med našimi člani so najstarejša mažoretna in twirling društva v Sloveniji, kot sta društvo iz Logatca in Nove Gorice, ki se ukvarjajo z mažoretno in twirling dejavnostjo že preko 40. let. Najštevilnejša društva, oziroma mažoretne in twirling skupine, pa prihajajo npr. iz Trebnjega, Lenarta, Komende ,saj štejejo preko 120 članic in članov. Med nami pa so tudi številna novoustanovljena društva, vsem pomagamo s strokovnim in organizacijskim svetovanjem.

Včlanjeni smo v mednarodne organizacije
Že leta 2001 smo postali članica Evropske mažoretne zveze, EMA, od leta 2003, ko smo prvič predstavili slovenski twirling na svetovnem parketu, smo polnopravni člani Svetovne zveze twirlinga, W.B.T.F. Leta 2004 smo zaprosili za članstvo v Olimpijskem komiteju Slovenije.

ZADNJA NOVICA: Od leta 2010 smo preko WBTF pridruženi člani WDSF in s tem MOK. Naše tekmovalke v Freestylu, ki so sedelovale na letošnjem svetovnem prvenstvu WBTF/WDSF so s tem v sistemu WADA, kar je velika obveza za vse nas. Od leta 2013 bomo sodelovali tudi na Svetovnih igrah WDSF. Kar štiri tekmovalke iz MTZS se bodo lahko udeležile Svetovnih iger na Kitajskem!

Organiziramo prvenstva
Že isto leto po ustanovitvi, oktobra 2001, smo organizirali I. odprto državno prvenstvo naše zveze v Radečah. Naslednji organizator je bilo društvo iz Trebnjega, nato Trbovlje, Logatec, Laško, leta 2006  Cerknica, 2007 v Novi Gorici, 2008 zopet finale v Radečah, aprila 2009 v Kranju, leta 2010 v Lenartu in Benediktu. Od leta 2008 izvajamo, zaradi velikega števila tekmovalcev, tudi predtekmovanja in polfinalna tekmovanja. Od leta 2011 dalje smo  zaradi preobsežnega tekmovanja začeli izvajati tudi časovno in fizično ločena finala za twirling in za mažorete. Tako je bilo finale twirlinga 2011 v aprilu v Logatcu, finale za mažorete pa v maju v Trebnjem, leta 2012 pa twirling v Novi Gorici in Kanalu ter mažoretni finale maja v Rušah.

Sodelujemo tudi z društvi in zvezami iz sosednjih držav.

 Naša zveza je organizirala že trikrat tudi Twirling open tekmovanja, prvo v Lenartu leta 2002, drugo v Logatcu 2005 in tretje v Novi Gorici oktobra 2008. Vsako drugo leto pa so se udeležili Twirlin gopen tekmovanj na Hrvaškem ali Madžarskem. Že dvakrat so se naše predstavnice udeležile mednarodnega srečanja in tekmovanja v twirlingu v Nemčiji, pred tem nekaj let v Italiji.

Veselimo se, da bomo spet sodelovali s sosednjimi državami o čemer smo se že dogovorili s predstavniki hrvaškega twirlinga.

Vabimo vas, da se nam pridružite in si ogledate naša tekmovanja in prvenstva!
Z mažoretnim in twirling pozdravom!

Scroll to Top