Prvih 10 let MTZS – zgodovina razvoja
MAŽORETNE IN TWIRLING DEJAVNOSTI V SLOVENIJI
V Evropi povezujejo nastanek mažoret in twirlinga z metalci zastav, ki so bili popularni v paradah zahodne Evrope. Iz zgodovine twirlinga vidimo, da imata obe dejavnosti, mažorete in twirling, skupne korenine.
»Majorette«, tudi »drum majorette«, so v Združenih državah Amerike konec 19. in v začetku 20. stoletja imenovali dekleta, ki so oblečena v uniformo korakala na čelu parade pihalnih in bobnarskih orkestrov. Viri iz tistih časov navajajo, da so »drum majorette twirling baton«, kar v prevodu pomeni, da so vrtele palice. Sčasoma so v svoje koreografije dodajale vedno težje elemente, korake in začele vključevati gimnastiko in akrobatiko. Od tradicionalne oblike se je nova dejavnost tako oddaljila, da so jo poimenovali s svojim imenom – TWIRLING BATON ŠPORT.
Predsednica WBTF, gospa Sandi Wiemers, se v intervjuju za revijo The OBSERVER iz leta 2007 spominja, da so se jim v 50-ih letih prejšnjega stoletja zdele mažoretke dolgočasne, in ker za dekleta ni bilo na izbiro nobenega športa razen mažoret in »cheerleadinga« (navijačic), so hoteli narediti nekaj več. Takrat se je začel razvijati tekmovalni twirling šport, ki je nastal v ZDA.
Torej se je twirling šport razvil iz mažoretne dejavnosti v Združenih državah Amerike.
Članek v ameriški reviji LIFE iz 10. oktobra 1938 navaja značilne korake za »drum majorettes«. To so bili osnovno korakanje, sprehajanje in pa t.i. »ošabna hoja«. Nikjer ne zasledimo izvajanja gimnastičnih elementov in akrobatike pod palico, ki so sestavni del twirling točk. Nekoliko kasneje se že pojavijo članki in prispevki s twirling tekmovanj. Ista revija je v prispevku dne 27.5.1957 objavila tudi sliko Lee Remick med twirling tekmovanjem.
V Sloveniji ima tradicijo predvsem mažoretna dejavnost. In ker so twirling šport začele najprej razvijati mažoretne skupine, se razvoj in nastanek twirlinga v Sloveniji prepleta z razvojem mažoretne dejavnosti. Najstarejši še vedno delujoči skupini in društvi sta v Logatcu in Novi Gorici. V Logatcu mažoretna skupina neprekinjeno deluje od leta 1972 (http://www.logatec.info/~twirling/viewpage.php?page_id=8) in velja za prvo uradno ustanovljeno mažoretno skupino v Sloveniji, Twirling klub logaških mažoret pa je uspešen v obeh dejavnostih (mažoretni in twirling). V Novi Gorici se je prva mažoretna skupina predstavila leta 1968 v sprevodu dedka Mraza, v Twirling-mažoretnem društvu Nova Gorica pa uspešno razvijajo predvsem twirling kot športno panogo.
Posebnost mažoretnih skupin, ki je povezana z izvorom same dejavnosti, je predvodnica skupine. To je mažoreta, ki vodi skupino na nastopih. Je neke vrste kapetanka, navadno najboljša mažoreta v skupini ali mažoreta z najdaljšim mažoretnim stažem. Predvodnice so morda največji dokaz, da so se mažorete razvile iz »drum majorjev«.
v Sloveniji je vsaj 60 klubov, ki dajejo svojim članom možnost treniranja twirling športa. V Sloveniji sta poleg MTZS še dve zvezi. Vse tri zveze vsako leto organizirajo državna prvenstva, pri tem pa so samo državna in meddržavna prvenstva MTZS odprtega značaja in dovoljujejo tekmovanje tudi nečlanom zveze. Delovanje MTZS in TZS sodi tudi med športne dejavnosti, NBTA pa kulturno umetniške.
Največje uspehe na mednarodnem nivoju dosegajo tekmovalke MTZS. Prve medalje za Slovenijo je osvojila twirling skupina iz Logatca in sicer na 2. International Cup, leta 2006 v Rimu v kategoriji »group«.
Državno reprezentanco so v Rimu sestavljale še tekmovalke iz Cerknice in Nove Gorice, ki so prav dobro zastopale MTZS.
Leta 2007 se je »par junior« v sestavi Andreje Rijavec in Žive Kovač uvrstil v finale 28. Svetovnega prvenstva v Kanadi. Dekleti sta osvojili peto mesto, kar velja za najboljši rezultat Slovenije na svetovnih prvenstvih. Leto kasneje sta se na 29. Svetovnem prvenstvu na Irskem ponovno uvrstili v finale in dosegli 6. mesto, na istem prvenstvu se je Živa Kovač uvrstila med polfinalistke v kategoriji »freestyle junior«. V konkurenci najboljših iz celega sveta je dosegla odlično 16. mesto.
Največji in mednarodno daleč najodmevnejši pa je bil uspeh, ki so ga slovenske tekmovalke dosegle leta 2009 na 5. svetovnem pokalu WBTF, ki je potekal v Sydneyju v Avstraliji. Tekmovalke so osvojile štiri zlate in eno srebrno medaljo, in sicer kar dve zlati medalji je osvojila Živa Kovač v A short programu in A Freestyle programu, oboje med seniorji ter po eno zlato medaljo Barbara Berginc z dvema palicama med odraslimi in Sara Pečkaj v B short programu senior. Srebrno medaljo v A solo senior programu je prav tako osvojila Živa Kovač.
V finale so se uvrstile tudi: Kristina Ilić, Logatec, v B solo 10. mesto in freestylu B 13. mesto (delila z Madžarko) in Sara Jevtić, Nova Gorica, v kategoriji solo 2 palici odrasli – odlično 9.mesto. Klara Križaj iz Logatca se je uvrstila dvakrat na odlično 15. mesto, v senior B Freestyle ter v Solo obveznem programu!
Dobro sta se uvrstili tudi juniorki:
Maxime Emeršič iz Lenarta, solo 2 palici, odlično 14. mesto; in najmlajša, komaj 12. letna Maša Kovač, Nova Gorica, ki je v B solo programu zasluženo osvojila 5. mesto ; v freestylu B pa odlično 10. mesto!
10. LET MAŽORETNE IN TWIRLING ZVEZE SLOVENIJE
Sedem društev iz Cerknice, Horjula, Logatca, Laškega, Radeč, Trebnjega in Trbovelj je na ustanovni skupščini 9. maja 2001 v Radečah ustanovilo Mažoretno zvezo Slovenije (MZS). Društva so se v zvezo povezala z željo nadaljevati tradicijo klasične mažoretne dejavnosti in poiskati možnosti za kvalitetni razvoj twirling športa v Sloveniji.
V Sloveniji je twirling baton šport v svoji izvirni obliki in kot športno panogo na povabilo gospe Vere Tratnik iz Logatca predstavila gospa Sandi Wiemers, takrat predsednica Ameriške twirling zveze (USTA) in podpredsednica Svetovne zveze twirlinga (WBTF), na seminarju konec meseca oktobra leta 1999 v Rovtah nad Logatcem. Povabljene so bile vse članice ZDMS. Pomemben podatek pa je, da so bile takrat še vse ustanovne članice MZS članice ZDMS in so se seminarja udeležile.
Od takrat naprej so društva v Sloveniji začela razvijati twirling kot šport.
Usposabljanje trenerjev in mentorjev kot tudi mažoret in twirlerjev izvaja zveza na rednih letnih srečanjih in seminarjih, ki jih vodijo vrhunski strokovnjaki. S sistematskim vzpodbujanjem k izpopolnjevanja tehnike in postavitve telesa je zveza v desetih letih vztrajnega in sistematičnega dela uspela usposobiti in vzgojiti številne dobre športnike in mažorete, ki so postale tudi dobre trenerke in mentorice ter sodnice za obe dejavnosti. Najbolj priljubljen način in tudi najštevilčnejšo udeležbo doseže v vrsti izobraževanj zveze zagotovo Tabor MTZS na Rogli. Prvi tabor zveze je bil že leta 2002 v športni dvorani v Radečah, kjer je bil tabor tudi leta 2003. Vse od leta 2004 pa zveza redno organizira tridnevne tabore- seminarje- na Rogli, v času jesenskih počitnic, kjer nudijo dobre pogoje za usposabljanje in za bivanje športnikov in mažoret. Vsako leto povabi zveza na tabor strokovnjake iz Slovenije in iz tujine. Svoje znanje, pridobljeno na mednarodnih seminarjih, nesebično že vsa leta, prenašajo na člane zveze strokovno usposobljeni trenerji zveze in zadnja leta tudi najboljše tekmovalke, ki so svoje znanje potrdile z osvojitvijo zlatih medalj na državnih in mednarodnih prvenstvih. Leta 2011 je zveza po vzoru sistema za usposabljanje sodnikov, ki poteka od leta 2002, sprejela tudi program izobraževanja in usposabljanja strokovnih kadrov mažoretne in twirling dejavnosti. Splošni del izobraževanja bodo kandidati opravili na Fakulteti za šport, prva generacija za vaditelje twirlinga in mažoret je začela izobraževanje februarja 2011, specialni del usposabljanja in izpitov pa bodo opravili v okviru zveze s s pričetkom septembra 2011.
Najvišje nivoje zahtevnosti baton twirlinga je že drugo leto poučevala na Rogli vrhunska tekmovalka v twirling športu, nekdanja prvakinja ter 6. uvrščena na 30. Svetovnem prvenstvu WBTF, Norveška, 2010, in usposobljena trenerka, gostja iz ZDA ga. Jenny Hannah. Poučevali so strokovnjaki zveze: Barbara Čuk, Majda Marguč, Anita Omerzu, Leon Omerzu ter Sara Pečkaj in Živa Kovač.
Tabor Rogla 2010, Na sliki: od desne proti levi, spodaj: Leon Omerzu, Jenny Hannah, Anita Omerzu, Kristina Ilić, za njo Barbara Čuk, Sara Pečkaj,; zadaj stojijo: Živa Kovač, Majda Marguč, Vera Tratnik, Tjaša Skuk, Zdenka Troha, Nada Skuk
Leta 2010 je potekal že 9. Tabor na Rogli. Kot vrsto let je potekal na več nivojih zahtevnosti, po urniku ter v učenju telesnih gibov (baleta) pravilne tehnike palice, učenju koreografij obveznih programov za naslednje državno prvenstvo, učenju mažoretnih koreografij za skupine in pare, ter veščin nastopanja.
Na Rogli se družimo in ustvarjamo. Potekajo delavnice, kvizi, zabavne igre, spletajo se prijateljstva.
Za hitrejše napredovanje in pridobivanje izkušenj se je zveza povezala v regijsko sodelovanje s twirling zvezami na Hrvaškem in Madžarskem. Zato je že leta 2002 vsaka zveza organizirala po eno Twirling open tekmovanje, naslednja leta pa izmenično. Prvo twirling open tekmovanje Slovenije je bilo 2002 v Lenartu, v Slovenskih Goricah, kjer je bil leta 2000 prvi uradno ustanovljeni twirling klub v Sloveniji (takrat Twirling klub lenarških mažoret, danes Twirling, plesni in mažoretni klub Lenart). Vzoru so kasneje sledili še ostali klubi po državi, ki so v svoj naziv dodali besedo twirling ali ustanovili nove twirling klube.
Iz leta v leto so slovenski tekmovalci na regijskih twirling open tekmovanjih izboljševali svoje uvrstitve in zadnja leta v vseh kategorijah osvojili največ odličji med sodelujočimi tremi državami. Zveza in njeni tekmovalci so se povezali tudi s sosednjo Italijo in tekmovali na International twirling competition v bližnjem Lignano Sabbiaddoro.
MZS je leta 2002 dopolnila ime in spremenila statut ter se preoblikovala v Mažoretno in twirling zvezo Slovenije in istega leta organizirala prvo mednarodno tekmovanje v twirlingu v Sloveniji (1. Twirling OPEN Slovenije) v Lenartu. Od vsega začetka ima na programu tekmovanj in v Pravilniku o tekmovanju twirling baton disciplino. Mažoretna in twirling zveza Slovenije (MTZS) je včlanjena v dve mednarodni organizaciji (http://www.twirlingsport-slo.com). Leta 2001 je postala članica Evropske mažoretne zveze (EMA), leta 2003, ko so njene članice prvič predstavile Slovenijo na svetovnih prvenstvih sploh (bilo je na Svetovnem prvenstvu v Španiji), pa je postala tudi polnopravna članica Svetovne zveze twirlinga (WBTF). MTZS je leta 2003 vložila vlogo za članstvo v OKS – Združenja športnih zvez. MTZS je kot članica Svetovne zveze baton twirlinga ( WBTF) s 1. novembrom 2010 postala tudi članica Mednarodne plesne zveze(IDSF) in s tem je zveza postala članica Mednarodnega Olimpijskega komiteja.
Slika: leta 2003 ekipa Slovenije v Badaloni na Svetovnem prventvu WBTF, tekmovalke iz Cerknice, Lenarta, Logatca in Nove Gorice
Slovenija je prvič tekmovala na tekmovanjih WBTF leta 2005. Na 1. International Cup v St. Paulu v Minnesoti v ZDA so Slovenijo predstavljale tekmovalke twirling kluba iz Lenarta in Logatca. Od takrat naprej Slovenijo vsako leto zastopajo na tekmovanjih WBTF najboljše tekmovalke MTZS. Največkrat so to tekmovalke iz Loagtca in Nove Gorice, najmanj dvakrat so se uvrstile tudi tekmovalke iz Lenarta in Cerknice. Leta 2009 je prvič na svetovnem prvenstvu in pokalnem prvenstvu WBTF sodila tudi slovenska sodnica. V Sloveniji sta prvi sodnici s certifikatom Svetovne zveze twirlinga članici MTZS Barbara Čuk in Anita Omerzu. Regijski in nacionalni sodnici twirlinga s prakso sojenja sta tudi Tjaša Skuk in Mojca Smodiš. Poleg njih imajo izpite in že sodijo tudi Tadeja Rozman, Majda Marguč in Nives Tabaj Godeas. Osnovno koranje (Basic Strut), v katerem se v tekmovanju na državnem prvenstvu pomerijo najmlajši, do vključno 10 let stari tekmovalci, ki jih je vsako leto več, pa sodijo poleg naštetih še številni ( 16) drugi nacionalni sodniki zveze.
Predsednica zveze in Upravnega odbora je vse od ustanovitve gospa Nada Skuk iz Cerknice, predsednica Strokovnega odbora pa Vera Tratnik, Logatec. Prva tajnica zveze je bila gospa Cvetka Breznikar, nasledila jo je Teja Ocepek, obe iz Radeč. Za njo je to dolžnost prevzela Darja Korelec, Trebnje, od izvolitve na redni skupščini v Kranju leta 2009 pa je glavna tajnica Zdenka Troha iz Horjula. Istega leta sta bila ustanovljena še Odbor za organizacijo in izvedbo prvenstev in tekmovanj. Trenutno je v zvezo včlanjenih 29 klubov in društev ter 1 članica posameznica (to so lahko trenerji, sodniki ipd.)
Tudi na področju klasične mažoretne dejavnosti zveza uresničuje zastavljene cilje in usmeritve. To se potrjuje tako v naraščajočem številu članstva v zvezi kot tudi v dokazanem napredku in kvaliteti izvajanja mažoretnih koreografij. Vsako leto se v MTZS včlani nekaj novih društev ali skupin, ki se želijo izpopolniti v znanju veščin plesa s palico. Večinoma gre za že uveljavljene mažoretne skupine ali twirling klube, včlanilo pa se je tudi precej novoustanovljenih društev in skupin. Nekaj društev se bo vključilo v zvezo v naslednjih mesecih in že sodelujejo z zvezo na seminarjih in tekmovanjih kot nečlani. Skupaj deluje v zvezi in sodeluje z zvezo že 35 društev in skupin iz vse Slovenije, iz praktično vseh delov oziroma regij – od Prekmurja in Štajerske do Primorske, od Dolenjske do Gorenjske in Notranjske.
V zvezi so mažoretne skupine, ki štejejo tudi preko 100 do 200 članov in imajo dolgoletno tradicijo. Sprva so bile večinoma ustanovljene kot spremljevalne skupine godbam na pihala v paradah in raznih sprevodih po ulicah, a so se kmalu osamosvojile in danes večina skupin deluje samostojno. Udeležujejo se tudi državnih in najboljše celo evropskih prvenstev.
Vse več mažoretnih društev se želi vključiti v MTZS, ki kot edina zveza v Sloveniji neguje tradicionalno klasično mažoretno dejavnost in skrbi za izobraževanje mentoric in mažoret. Pri tem uspešno sodeluje s strokovnjaki s področja plesa in kulturnih dejavnosti. S pravilnikom o tekmovanjih in izdelanimi merili za ocenjevanje ter usposabljanjem na raznih seminarjih se posredno in neposredno vpliva na oblikovanje prepoznavnega stila in kvalitete slovenskih mažoretnih koreografij ter se s tem izboljšuje plesno znanje mažoret. Napredek in kvaliteto društva lahko najbolje primerjajo na tekmovanjih.
Mažorete tekmujejo na državnih in na mednarodnih tekmovanjih ter prvenstvih kot solo, pari ali skupine mažoret.
Na evropskih mažoretnih prvenstvih je prvo zlato medaljo za Slovenijo priborila solo mažoreta iz Radeč, Laura Kalšek, v Romuniji v Cluj Napoca, že 15. septembra 2008 leta.
Enajstega Evropskega mažoretnega prvenstva EMA (klasična mažoretna parada in figurativa), ki je potekalo od 11. do 13. septembra 2009 v Fourasu, v Franciji, so se udeležile ekipe iz Horjula, Logatca, Laškega, Novega mesta, Radeč, Radovljice in Trebnjega. Dosegle so odlične rezultate in se ponovno vrnile z medaljami. Tako so za Slovenijo osvojile 1 zlato in 3 srebrne medalje v solo in parih mažoret.
Zlato je osvojila Kristina Ilić v solo senior in Sara Pečkaj srebro, obe iz Logatca. Srebro je v junior solo osvojila tudi Ajda Železnik, drugo mesto in srebro je osvojil tudi junior par, Sara Vrhovec in Ajda Železnik iz Horjula. Odlično 4. mesto je osvojil senior par iz Radeč, Neža Prešiček in Špela Han.
Vse skupine mažoret so se v klasični paradi in figurativi uvrstile med najboljših deset v težki mednarodni konkurenci. Čestitke zaslužijo za dobre uvrstitve senior skupina Laško za doseženo 4. mesto, kadetinje iz Logatca in juniorke iz Radeč za doseženi 5. mesti, ter juniorke in seniorke iz Trebnjega za doseženi 6. mesti.
Slika: Sara Vrhovec in Ajda Železnik,Horjul, srebro leta 2009
Leta 2010 so v Široki Brijeg v BiH, na 12. EMA prvenstvo, odpotovale skupine in posameznice iz: Horjula, Komende, Laškega, Logatca, Novega mesta, Radeč, Ruš, Sevnice in Trebnjega.
Zlato medaljo je domov prinesla za Radeče in Slovenijo juniorka Sara Potisek iz Radeč, ter junior par Nika Klanšek in Nastja Simončič prav tako iz Radeč, ponovno je zlato osvojila v solo senior tudi Kristina Ilić iz Logatca.
Dobre uvrstitve so dosegle tudi: Pika Kovač v solo senior, in Edina Grošić Šen v solo junior, obe iz Logatca sta dosegli 4. mesti, mažoretni par iz Novega mesta, Anja Fink in Eva Vovko 7. mesto. Prvič se je uvrstila na evropsko prvenstvo tudi mažoreta iz Ruš, Katja Sinkovič in se uvrstila na 16. mesto.
Ponovno so se vse skupine uvrstile med najboljših 10 v Evropi. Pom- pon skupina junnior iz Sevnice na 8. mesto, mažorete kadetinje iz Radeč so se uvrstile na 6. mesto, iz Komende na 8. mesto, juniorke iz Radeč na 6. mesto, Trebnje na 7. mesto, Horjul na 10. mesto. Senior mažoretne skupine so se uvrstile: Laško na 6. mesto, Trebnje na 7. in Logatec na 8. mesto.
Ti uspehi na mednarodnem področju potrjujejo dobro in kvalitetno ter prizadevno delo vseh članic, društev in vodstva naše zveze.
Uspehi so nagrada za vsa dosedanja prizadevanja in vzpodbuda za kvalitetno delo v prihodnje!
(tekst objavljen v tiskani izdaji brošure MTZS, Tiskano 2011,Po diplomski nalogi Twirling nov šport v Sloveniji, Avtorica Anita Omerzu, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport; povzela in dopolnila ter zbrala Nada Skuk, predsednica MTZS)